BALANCE, LYMFO- A KINEZIOTAPING
Balanční tejpování je metoda, která zajišťuje funkční a strukturální rovnováhu těla díky jednoduchým a přesným vyhodnocením nerovnováhy svalů nebo kloubů, lokálně nebo po celém těle, pomocí aplikace kineziologického tejpu na oblasti, které způsobují bolest, svalovou nebo kloubní disfunkci. Balanční tejpování se používá k úlevě od bolesti (včetně akutní bolesti) a zlepšení funkčnosti svalů a kloubů. Metoda zkoumá příčiny a příznaky onemocnění, které se u každého jedince mohou lišit.
Principy použití BT:
-
ke zlepšení svalové disfunkce,
-
v případě kloubní disfunkce,
-
v případě kombinované svalové i kloubní disfunkce,
-
mechanicky pomáhá při vychýlení z osy,
-
pro pomoc v případě bolesti způsobené spoušťovými body
Výhody použití BT:
-
Balanční tejpování je neinvazivní a nezpůsobuje bolest.
-
Pacienti mohou pocítit úlevu ihned po aplikaci tejpu.
-
Kineziologický tejp lze snadno odstranit.
-
Délka léčby je kratší.
Rozdíly použití oproti kineziotapingu:
-
V případě bolesti není před aplikací tejpy vždy vyžadována napnutá poloha. Pacient by se měl při aplikaci cítit pohodlně a tejp by nikdy neměl způsobovat bolest. Pokud se objeví kožní problémy, svědění nebo závratě, tejp je nutné neprodleně odstranit, bez ohledu na dobu aplikace.
-
Maximální doba, po kterou lze mít tejp aplikovaný je u některých aplikací jeden den. Důvodem je rychle se měnící stav pacienta a tomu by mělo tejpování odpovídat; může dojít k adaptaci na kožní stimulaci, proto je nutná nová stimulace.
-
Použití pohybového nebo kontaktního testu.
Kineziotaping (kineziologické tejpování) je převratná a velice vyhledávaná technika v regeneraci i rehabilitaci.
Svým velmi šetrným a jemným způsobem – na rozdíl od tejpů fixačních – zvyšuje léčebné a ozdravné procesy a prodlužuje uvolňující účinek masáží cíleným zaměřením na problematické partie jak svalového, tak kosterního systému.
Dnešní sportovní svět, včetně rehabilitačních a zdravotně regeneračních technik, se bez kineziotapingu již neobejde.
Kineziotaping vyvinul koncem druhé poloviny dvacátého století v Japonsku lékař Kenzo Kase. Během následujících let se kineziotaping rozšířil do celého světa.
Dnes se kineziotaping používá jako:
Svalová technika. Svalová technika je nalepování elastických pásek s pružností odpovídající lidské kůži, kdy páska zvlní pokožku a tím umožní zvýšený trvalý průtok krve i lymfy. Prodlužuje se tak uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy.
Ligamentózní technika. Je to technika na stabilizaci jednotlivých vazů, přechodových částí páteře, akupunkturních bodů a trigerpointů.
Fasciová technika. Tato technika normalizuje svalové napětí.
Lymfatická technika. Lymfatická technika zamezuje opakované tvorbě lymfedémů. Zvýšením průtoku lymfy odvádí toxiny z povrchových tkání.
Korekce jizev . Strečováním okrajů nebo místa, jizvy uvolňujeme a odstraňujeme tím jak jizvy přirostlé k podkoží, tak jizvy keloidní.
Technika mechanické korekce . Odlehčením zlepšujeme postavení svalů, kloubů a kostí po úraze nebo při sportovním výkonu. Například při tenisu se tejpováním ramenního kloubu dosahuje nebývalé funkčnosti, pohyblivosti a odstranění akutních i chronických bolestí.
Jednoduchá aplikace bez nebezpečí neodborného provedení, rychlost a okamžitá účinnost Vám dá do rukou nepostradatelný prostředek ke zlepšení a zdokonalení účinnosti všech terapií.