BAŇKOVÁNÍ A GUA SHA
Techniky baňkování a Gua Sha tvoří základní soubor léčebných metod klasické čínské medicíny stejně tak, jako např. akupunktura či moxování. Všechny tyto metody patří mezi tzv. zevní terapie a kombinují se s čínskými masážemi tuina a tradičním zdravotním cvičením qi gong (čchi-kung). Využívá shodné energetické dráhy (meridiány) a body jako akupunktura, ale stimulace akupunkturních bodů se provádí odlišně – podtlakem, třením.
V tradiční čínské medicíně se používá působení baněk neboli baňkování nejenom při bolestech pohybového aparátu, ale i k mírnění vnitřních potíží. Účinek baňkování se zvyšuje přikládáním baněk na oblasti akupunkturních bodů. Baňky a baňková masáž působí fyzikálně a reflexně. Zároveň je také výrazně ovlivňován metabolismus organismu, neboť v okolí přiložené baňky dochází k rychlejší látkové výměně. Na masérském kurzu se v sekci o baňkování naučíte, jak pomocí baněk šetrně a účinně pomoct při bolestech zad, jak uvolnit ztuhlé svaly, blokády kloubů apod.
Speciální technika Gua Sha je podobná baňkové masáži, ale místo baněk se používá vhodně upravená destička např. z keramiky, rohoviny nebo jadeitu. Intenzivním, místním prokrvením se dosáhne uvolnění svalů a z těla „odchází“ horkost, odpadní látky a toxiny. Na masérském kurzu se naučíte, jak pomocí Gua Sha efektivně ošetřit místa na těle, kde se obtížně provádí baňková masáž – oblast šíje, ramen, chodidel apod.
Účinky baňkování
-
prokrvení kůže
-
zrychlení tkáňovoho metabolismu
-
aktivace funkce krevních cév ve svalech
-
pomoc při léčbě kloubního onemocnění
-
pomoc při léčbě plicních potíží
Opakování terapie
-
1 – 2x týdně
Kdy a pro koho je baňkování nevhodné?
-
děti do 4 let
-
všechny krvácivé stavy
-
poškození kůže
-
u těhotných žen se nebaňkuje podbříšek a dolní bederní oblast, prsa
-
trombóza
-
křečové žíly
-
těžké otoky
-
psychické poruchy
-
srdeční choroby